Emulation Galaxy Forums
Not logged in [Login ]
Go To Bottom

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
Author: Subject: Pitanje za sve.....
Rasputin
Master of puppets

Registered: 7.9.2002
Member Is Offline

Mood: >>;-))

[*] posted on 26.9.2002 at 17:00
Pitanje za sve.....

Nameravao sam da ovaj topic postujem na sve ostalo, ali je iz nekog razloga ponovo puko.

Kao sto pise u subject-u pitanje je namenjeno svim okorelim ljubiteljima emulacije(mada na ovim forumima nema drugacijih). Verujem da 90% vas starijih clanova namerava da sakupi sto vise(ako ne i sve) romova sa sto vise sistema. Posto je to ujedno i moja zelja zamolio bi vas da nekako posaljete kompletne spiskove objavljenih igara(odnosno ROM-ova) za sto vise sistema, kako bi ja mogao da bar priblizno imam uvid u to sta treba da trazim, kao i da najzad vidim sta sve od ROM-lja imam na mom hard disku po kome su romovi haoticno razbacani.

Ne bi bilo lose, kome nije muka, da poredja spiskove(naravno one koje ima) po sekcijama sa sajta(npr. CPS1, CPS2,MAME,GENESYS,SEGA SATURN,...).

Da, umalo da zaboravim. Spiskove mozete poslati na mail: rendzer@tesla.rcub.bg.ac.yu ili ih postujte na ovaj topic ako nisu previse veliki.

Unapred hvala i pozdrav.
View user's profile View All Posts By User
CityDoctor
Отац

Registered: 9.8.2002
Member Is Offline

Mood: Roditeljstvo

[*] posted on 26.9.2002 at 17:13

malo previse trazis posto spiskova ima isuvise

za konzole i arkade:
http://opothspants.free.fr/rmd/

za kompjutere:
http://www.tosec.org

inace u toku je sredjivanje sveopste (nase) kolekcije tako da ce za par meseci biti spiskovi igara koje imamo

We\'re a community of outdated robots who refused to upgrade and came here.

View user's profile Visit user's homepage View All Posts By User
forsaken demon
Supper Administrator

Member Is Offline

Mood: What a horrible life to have a curse

[*] posted on 26.9.2002 at 21:13

Nije da imam neshto protiv toga shto neko zheli da ima sve igre objavljene na mrtvim sistemima, ali ja tu ne vidim poentu. Recimo, skinuo sam sa nekog CD-a 250 igara za SMD2 i pobrisao sam bar 50% za sada, jer mi se ne svidja. Shta uopshte neko da radi sa tolikim hiljadama igara koje nece nikada videti, a kamoli ozbiljno igrati.

Sakupljanje igara iz proshlosti koje volite ili su posebno kvalitetne je druga pricha...

CityDoctor
Отац

Member Is Offline

[*] posted on 26.9.2002 at 22:27

Quote:
Originally posted by [forsaken demon]
Nije da imam neshto protiv toga shto neko zheli da ima sve igre objavljene na mrtvim sistemima, ali ja tu ne vidim poentu. Recimo, skinuo sam sa nekog CD-a 250 igara za SMD2 i pobrisao sam bar 50% za sada, jer mi se ne svidja. Shta uopshte neko da radi sa tolikim hiljadama igara koje nece nikada videti, a kamoli ozbiljno igrati.

Sakupljanje igara iz proshlosti koje volite ili su posebno kvalitetne je druga pricha...

posto ima mnogo likova kojima to nije jasno, evo jednog super primera:

po toj logici koja je funkcija narodne biblioteke srbije kada 90% knjiga koje stoje u njenim rafovima nikada nisu otvorene?

Nick
Super Administrator

Registered: 30.7.2002
Member Is Offline

Mood: CHANGE!

[*] posted on 27.9.2002 at 04:12

Quote:

Znas kako, dobro je sklopiti cele kolekcije. Ne toliko bolesnog kolekcionarstva radi ili igranja svih tih igara vec zbog pravljenja baze svih igara. Kad nekome nesto bude trebalo onda nece imati problema sa trazenjem jer cemo imati sve lepo klasifikovano i sacuvano od zaborava za sledece generacije zauvek. Tipicna biblioteka ili arhiva.

You don't stop playing video games because you get old. You get old because you stop playing video games. :)
View user's profile Visit user's homepage View All Posts By User This user has MSN Messenger
Rasputin
Master of puppets

Member Is Offline

[*] posted on 27.9.2002 at 12:42

U potpunosti se slazem sa City Doctor-om i Nick-om. U pocetku sam i ja razmisljao kao ti demone, ali sam ubrzo uvideo da nijedan rom bez obzira kako je los nije za bacanje. Takva konstatacija me sada skupo kosta jer imam bar 30% duplikata na mom HDD-u, a ne znam ni gde su. Uostalom to je i sav smisao emulacije:
igrati sve sto si nekada igrao, probati sve sto nisi, i sacuvati sve te igre od zaborava.
Inace i ja sam dobio CD od jedno 450 igara za SMD2 i zastarelim kgen98 emulatorom. Emulator sam promenio, a romovi su ostali netaknuti.
Rasputin
Master of puppets

Member Is Offline

[*] posted on 27.9.2002 at 13:13

Quote:
Originally posted by CityDoctor
malo previse trazis posto spiskova ima isuvise

za konzole i arkade:
http://opothspants.free.fr/rmd/

za kompjutere:
http://www.tosec.org

inace u toku je sredjivanje sveopste (nase) kolekcije tako da ce za par meseci biti spiskovi igara koje imamo

Hvala za linkove, i tako nesto mi je potrebno. Nego bojim se da me niste shvatili kako terba. Iako se unapred radujem spisku vase kolekcije(cijem cu stvaranju, nadam se, i ja da pripomognem), meni trebaju spiskovi svih poznatih romova za neki sistem(SMD2 na primer), a posto verujem da ste okoreli sakupljaci(bas kao i ja:)*grin*:D:P) mora da neko od vas ima spisak bar za neki sistem. Dovoljno je da svaki peti ili deseti od vas posalje po jedan spisak pa cu ja imati odakle da pocnem da sredjujem moju kolekciju(nista ne rezem na CD-ove dok ga dobro ne sortiram. Npr. na CD-u za SMD2 idu samo romovi i emulatori za SMD2, jer mislim da je tako mnogo lakse baratati sa romovima).
Opet zahvaljujem za adrese, mozda tamo nadjem ono sto mi je potrebno.
Rasputin
Master of puppets

Member Is Offline

[*] posted on 27.9.2002 at 14:31

Sta znace skracenice: rd, rc i cm na ova dva sajta?
CityDoctor
Отац

Member Is Offline

[*] posted on 27.9.2002 at 16:39

Quote:
Originally posted by Rasputin
Sta znace skracenice: rd, rc i cm na ova dva sajta?

rc i cm su dat fajlovi za dva najpoznatija renamera romcenter i clrmamepro (moj favorit)

da bi ti bilo jednostavnije objasnicu ti na smd2 primeru (koji toliko pominjes). na stranici http://opothspants.free.fr/rmd/ u databases delu imas goodgen (od good genesis skraceno) koji je jedna vrsta renamera. skini ga i pokreni u direktorijumu sa smd2 romovima. on ce prepoznati koje romove imas i sta su ti duplikati. sto se tice duplikata jedna napomena. u goodxxx renamerima cesto imas vise verzija jednog roma. evo primera

Perfect Dark (E) [!]
Perfect Dark (J) [!]
Perfect Dark (U) (V1.0) [!]
Perfect Dark (U) (V1.0) [f1] (PAL)
Perfect Dark (U) (V1.1) [!]

radi se o igri perfect dark za n64. kao sto vidis postoji vise verzija iste igre koje se ne smatraju kao duplikati. imas evropsku (E), japansku (J), i 3 americke (U) verzije. [!] znaci da je to rom koji je 100% ispravan, [f1] (PAL) znaci da je igra sredjena (Fixed) za pal televizore (znaci americka verzija nabudzena da radi na evropskim televizorima). brojevi (1.0) i (1.1) oznacavaju verziju roma, jer se u prodavnicama kasnije pojavila ispravljena verzija. i tako dalje i tako dalje. poenta je da se ovakve verzije ne racunaju kao duplikati sto ce si videti ako pokrenes goodgen npr.

sto se tice goodxxx renamera dosta su zgodni jer pokrivaju veliki broj romova, ali ipak nisu savrseni. covek koji odrzava liste (cowering) se trudi maximalno, ali ipak je i on covek, tako da postoji gomila romova koji ti nece biti prepoznati. srecna okolnost je da ces redje nailaziti na to na netu, a i mozes da skidas samo sa sajtova koji drze good kolekcije. mada je sajtova sa celokupnim kolekcijama malo, dosta sajtova ima "goodxxx checked" oznaku sto bi trebalo da ti olaksa.

ovi bi bio samo uvod, ako ti je nesto nejasno ili konfuzno pitaj za detalje.

forsaken demon
Supper Administrator

Member Is Offline

[*] posted on 27.9.2002 at 20:20

Quote:

po toj logici koja je funkcija narodne biblioteke srbije kada 90% knjiga koje stoje u njenim rafovima nikada nisu otvorene?

Ovde govorimo o gomili narodnih biblioteka, ne o tome da se na samo jednom mestu drzhe sve igre. To chist bezobrazluk i bezochna piraterija
forsaken demon
Supper Administrator

Member Is Offline

[*] posted on 27.9.2002 at 20:26

I uopshte, imamo drugachije poglede na emulaciju. Naravno da ima mnogo ROM-ova koji su za bacanje. Naravno da mi ne trebaju sve igre jer ih ne mogu ni sve odigrati.

Neka to bude moj stav, ne neshto shto smatram da biste morali da sledite da bismo izbegli rasprave.
Nick
Super Administrator

Member Is Offline

[*] posted on 29.9.2002 at 01:06

Quote:
Quote:

Ovde govorimo o gomili narodnih biblioteka, ne o tome da se na samo jednom mestu drzhe sve igre. To chist bezobrazluk i bezochna piraterija

hmmm... pa nije bas piraterija ako niko nece zaradjivati pare prodavajuci kompletne kolekcije.

Arhiva svih igara je cool za edukativne svrhe...

You don't stop playing video games because you get old. You get old because you stop playing video games. :)
View user's profile Visit user's homepage View All Posts By User This user has MSN Messenger
forsaken demon
Supper Administrator

Member Is Offline

[*] posted on 29.9.2002 at 17:35

Arhiva je OK, ali je problem shto svako hoce da ima arhivu. Drugo je kada postoji samo jedno mesto gde se skladishte sve igre.
CityDoctor
Отац

Member Is Offline

[*] posted on 29.9.2002 at 18:26

Quote:
I uopshte, imamo drugachije poglede na emulaciju. Naravno da ima mnogo ROM-ova koji su za bacanje. Naravno da mi ne trebaju sve igre jer ih ne mogu ni sve odigrati.

Neka to bude moj stav, ne neshto shto smatram da biste morali da sledite da bismo izbegli rasprave.

pa zavisi kako posmatras emulaciju. ako je posmatras kao nacin za jeftino igranje igara onda je to bezocna piraterija. iako se vecina nece sloziti sa mnom meni vise znaci da imam 4000 nes igara nego sve neogeo/cps igre iz poslednjih godina. to je stoga sto mnogo vise gotivim emulaciju nego samo igranje igara.

da li svako treba da ima komplet ili samo ono sto igra stvar je licnog izbora. ako neko hoce da skrka par stotina maraka na hard da bi drzao sve komplete, onda mu je izgleda dosta stalo do toga.

Rasputin
Master of puppets

Member Is Offline

[*] posted on 30.9.2002 at 18:54

Mislim da niko zasigurno ne zna gde je tacno granica izmedju emulacije i piraterije. Sa jedne strane mi emulaciju koristimo da bi smo se(naprimer) podsetili nekog starog ili izumrelog sistema ili igre, da bi smo ih sacuvali od zaborava, u mom slucaju emulacija je daleko zabavnija od pisanja programa u pascalu, C-u, C++,...
Sa druge strane piraterija je izgleda jedino sto cveta u nasoj zemlji(sem cveca ;) ), ima je na svakom cosku. Ajde priznajte kada ste zadnji put kupili orginalan disk u nasoj zemlji?(cast izuzetcima koji su to ipak uspeli) Da li ste ikada kupili takav softwer? Verujem da niste, jer to kosta jako mnogo, za nase uslove nerealno mnogo.
" Ma kakva piraterija, ja svoje orginal CD-ove nabavljam u BEOSOFT-u " - rece mi drug pre pola godine. A koliko si puko za taj tvoj orginal disk? 150 dindzi. Nisam se ni trudio da mu objasnim da je Beosoft jedan od najvecih pirata u Beogradu.
Sve u svemu i igranje igra za koje ne posedujete orginalan ketridz, ili cd (ili bilo koji drugi medij) spada u pirateriju, kako mi je objasnio Kazuya kada sam pocinjao sa emulacijom. Takodje mi je rekao da je posedovanje romova bez orginalnih ketridza zakonski kaznjivo kaznjivo, barem u vecini zemalja, a kako u nasoj zemlji nije jos izglasan zakon koji se tice drzanja romfajlova na hard disku, ne mozemo biti krivicno gonjeni, mada mi cela ta prica izgleda totalno glupavo. Malo ko ima para da kupo orginalnu igru za svaki ROM koji proba.
Ja ipak mislim da samo posedovanje i koriscenje emulatora i ROM-ova ne moze biti piraterija, sve dok ne pocne preprodaja istih.
Mi koji samo kupujemo pirateriju ne mozemo biti pirati zar ne?:D:D:D:D:D
Inace sto se tice privatnih kolekcija, tu sam za to da svako ko moze da ima svoju kolekciju i to iz vise razloga:
- Ne moram pozajmljivati od drugoga kada mi nesto zatreba.
- Ideja sa jednom bankom romova nije losa, ali kao i sve ostalo i zivo podlozna je unistenju, pa je stoga bolje da ih ima vise.
- U sustini, probrana kolekcija od recimo 5000 ROM-ova za neki sistem se uopste ne razlikuje od kolekcije svih ROM-ova za taj sistem, jer ako igras samo one igre koje volis taj broj sigurno ne moze biti nekoliko hiljada.
- U zadnje vreme(koliko sam ja primetio) se ukida sve vise sajtova odakle bi ste mogli da potencijalno skinete koji dobar rom. Kada se desi da takvih sajtova ne bude, ili ostane vrlo malo. onda nam samo ostaje razmena romova izmedju sebe`, a sto se svidja meni, ne mora i drugima da se svidja, i obrnuto.

Inace kada mi se igra ja obicno odigram War3, Diablo II, Quake3, UT,..., ali emulacija je nesto drugo, to je jedan od nacina da ne moram da gledam ono ruzno i bagovito okruzenje Windowsa 98(linux je normalno drugo resenje, ali nema toliko emulatora za linux koliko za windows, zar ne? ;););););) ).
Nick
Super Administrator

Member Is Offline

[*] posted on 1.10.2002 at 01:13

Quote:
Arhiva je OK, ali je problem shto svako hoce da ima arhivu. Drugo je kada postoji samo jedno mesto gde se skladishte sve igre.

E tu sam te cekao brate... vidis to je moj plan. Emulation Galaxy ROM VAULT... i njegov cuvar sa bejzbol palicom.

Grunt
Celeb Freak

Member Is Offline

Mood: Shameless

[*] posted on 1.10.2002 at 14:23

Jao jel mogu ja da budem cuvar ja JAKO volim bejzbol palice!!!!!! :cool:

Carnex
Jetrena pašteta

Member Is Offline

Mood: doki, doki

[*] posted on 1.10.2002 at 18:57

Zashto bezbolka? Hassan chop! :lol:

Verdana
Super Administratorica

Registered: 27.11.2007
Member Is Offline

Mood: motherly

[*] posted on 1.10.2002 at 20:46

Vidite kako je Nick dobar :) Nece da nanosi bol, pa zato predlaze upotrebu BEZbolnih palica. :lol:

It does not matter how slowly you go so long as you do not stop. - Confucius
Nick
Super Administrator

Member Is Offline

[*] posted on 1.10.2002 at 21:11

Ma cuvar je logicno CityDoctor....

btw. Verdana, kakav ti je to scary avatar?

Rasputin
Master of puppets

Member Is Offline

[*] posted on 8.10.2002 at 13:50

Quote:
Originally posted by Nick4life
Quote:

E tu sam te cekao brate... vidis to je moj plan. Emulation Galaxy ROM VAULT... i njegov cuvar sa bejzbol palicom.

Moj zvanican stav je da svako moze da ima svoju kompletnu arhivu ROM-lja ako hoce(mada ne bi bio nista drugaciji i da ne zelim da imam celu kolekciju).

Sto se plana tice, ima mozda jednu malu manu: Da li ste sigurni da bas vas HDD, CD, DVD, DAT,... sa romljem nece puci?

Druga, pa i treca kopija nikad nije suvisna. Palica ne resava hardverske probleme.
CityDoctor
Отац

Member Is Offline

[*] posted on 8.10.2002 at 17:45

Quote:
Originally posted by Rasputin

Moj zvanican stav je da svako moze da ima svoju kompletnu arhivu ROM-lja ako hoce(mada ne bi bio nista drugaciji i da ne zelim da imam celu kolekciju).

Sto se plana tice, ima mozda jednu malu manu: Da li ste sigurni da bas vas HDD, CD, DVD, DAT,... sa romljem nece puci?

Druga, pa i treca kopija nikad nije suvisna. Palica ne resava hardverske probleme.

sto se tice posedovanja arhive, cisto sumnjam da ce svako hteti da je poseduje. iliti u praksi, kada dobijemo mame romlje, verovatno ce ga vise ljudi presnimiti, ali u sledecim verzijama sumnjam da ce svi ti ljudui pratiti updates.

sto se tice bekapa moja ideja je bila da se nadje jos neko ko ce imati celu kolekciju, medjutim i tu ima problema. no ako neko ima ogroman hd sa viskom prostora...

FuGen
Plastic Wizardry

Registered: 22.8.2002
Member Is Offline

[*] posted on 8.10.2002 at 23:26

sega mega drive 2 ;)

Go To Top