Emulation Galaxy Forums
Not logged in [Login ]
Go To Bottom

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
 Pages:  1    3  4
Author: Subject: Anime u padežima i množini
Jack
V.I.P.

Registered: 13.11.2004
Member Is Offline

Mood: gone

[*] posted on 30.8.2006 at 11:04

Quote:
Originally posted by Verdana
Ne treba da stavljaš crtu, crta se u srpskom stavlja samo kada se dodaje padež na skraćenicu, recimo: pripadnici MUP-a.

Ja stavljam crticu kada pokusavam da menjam po padezima ili silcno engleske reci koje nisu prevedene tj. one koje pisem u orginalu. Naravno, ni ovome nisam dosledan, nego kako kad...

[Edited on 30.8.2006 by Jack]

Thank you, Channon,
but I\'m married to my work and you have no nipples. You shall be my loyal assistent instead.
View user's profile View All Posts By User
DieH@rd
Administrator

Registered: 5.12.2003
Member Is Offline

Mood: Proud member of "Glorious PC gaming Master Race".

[*] posted on 30.8.2006 at 11:14

kod mene nema pravila :)

"There is but one path. We kill them all."
- Spartacus

"And when you show yourself to the world, it will be a different age than ours, Clark. A silver age of heroism, that will start when they look up into the sky at you with hope for tomorrow. You will help everyone to embrace it."
-Prophecy of Dr.Fate, Smallville S9

"It is Microsoft. And I will kill them."
- Sony Computer Entertainment President and CEO Ken Kutaragi, asked in 1994 who he thought the biggest competition would be for his upcoming PlayStation game console.
View user's profile Visit user's homepage View All Posts By User This user has MSN Messenger
Roderick
Member

Registered: 15.11.2005
Member Is Offline

Mood: -_-

[*] posted on 30.8.2006 at 14:34

V@ Pa sta onda da stavljam :ha?: . Sigurno necu da pisem animea :P

Evo najbolji primer: "Evo sad cu da post-ujem u ovom topic-u"
Sve same strane reci.

Nick
Super Administrator

Registered: 30.7.2002
Member Is Offline

Mood: CHANGE!

[*] posted on 30.8.2006 at 14:40

Ja stavljam crtice, bar kada pisem na forumu ili u vestima na sajtu gde apsolutna gramatika nije uvek obavezna vec imamo nas 'Internet-sleng'. Da pisem za neki casopis ili nesto zvanicnije pisao bi bez crtica ili bi me lektor ispravio :D

You don't stop playing video games because you get old. You get old because you stop playing video games. :)
View user's profile Visit user's homepage View All Posts By User This user has MSN Messenger
Shinhan
日本語が大好き!

Registered: 13.11.2003
Member Is Offline

Mood: ~ ^_^ ~

[*] posted on 30.8.2006 at 16:14

Brojevi na srpskom nikad ne idu sa crticom, nego sa tačkom.
Nije 23ći ili 23-ći nego 23.

A manga je drugačija jer se završava na a. I ženski je rod. Ajde neki primer strane reči, ženski rod, na a da se završava.

---
Kako da dobijete od 2+ TB anime ja imam (Subotica)
---
Nemojte da mi šaljete U2U
Ako želite da komunicirate sa mnom, molim vas da koristite moju email adresu.
Hvala
View user's profile View All Posts By User This user has MSN Messenger
Ryo
Moderator

Registered: 8.7.2005
Member Is Offline

Mood: Груз 200

[*] posted on 30.8.2006 at 19:04

Crtica moze da ide ukoliko koristis stranu rec koja nije prihvacena u nasem jeziku. Bas si dobar primer dao "Evo sad cu da post-ujem u ovom topic-u".
Niti "topic" niti "post" nisu prihvacene reci. Ako anime smatarmo prihvacenom stranom reci, onda ne bi trebalo da se pise sa crticom.

Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don't need. We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars, but we won't. We're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Roderick
Member

Member Is Offline

[*] posted on 30.8.2006 at 19:43

Po meni je anime jos uvek samo pojam kod nas... So I'l use the crtica thing :D

n3b07sh4
The Chosen One

Registered: 31.7.2005
Member Is Offline

Mood: kaa mee haa me haaaa!!!

[*] posted on 30.8.2006 at 20:33

Quote:
P.S. Just for the record, "u stvari" se piše odvojeno kao i "u pravu". Ne postoji reč "ustvari" koja bi se veoma čudno izgovarala i ko zna šta bi značila.

haha... just for the record NISI U PRAVU!!!

proveri malo bolje... npr. idi na http://www.krstarica.com/recnik/srpsko-engleski/index.php?u=ustvari

ako nesto znam, znam srpski jezik (iako i MENI su moguce greske, naravno, covek sam!!!)

ps.2. for the record bio sam prvi na takmicenju iz srpskog jezika u scg hih hi hih ihi :) :) :)

Dragon, dragon, rock the dragon, dragon ball z... ... ...

20.01.2008. Need \"DBZ\" somebody... anybody... imam i DB i DBGT... please!!!]
Ktulu
Genetic Fanatic

Registered: 18.6.2003
Member Is Offline

Mood: excellento ando eleganto!

[*] posted on 30.8.2006 at 22:56

Quote:

proveri malo bolje... npr. idi na http://www.krstarica.com/recnik/srpsko-engleski/index.php?u=ustvari

ako nesto znam, znam srpski jezik (iako i MENI su moguce greske, naravno, covek sam!!!)

ps.2. for the record bio sam prvi na takmicenju iz srpskog jezika u scg hih hi hih ihi :) :) :)

Interesantno, a vidis, na istoj toj Krstarici imas topic gde to opovrgavaju...

Izvinite sa sirenje offtopica ljudi, ali me ovo zivo zanima, jel je to po nekom novom/starom pravopisu pravilna rec ustvari, ili su to i sami nasi profesori nepismeni? (ovde ne zelim da vredjam nikog vec da saznam sta je ispravno)

In the land of the blind, the one eyed man is a dick.
Rocky
Capcom sUiCidE

Registered: 24.4.2003
Member Is Offline

Mood: zabadač noževa u leđa

[*] posted on 31.8.2006 at 00:26

Ako je reč usvojena - nema crtica.

(Videti ovo ruglo: hamburger-a, automobil-a ...)

Ako je reč strana (as if pisana u originalu) onda ... ehm ... obično stavim crticu:

(Videti benchmark-a, topic-u, thread-a, Playstation-a...)

Ali post mogu da smatram i za usvojenu reč. Slično i topik.
Dakle postujem, topiKujem, tredujem, plejstejšnu, itd.

Postoje prilično jasna pravila u pravopisu kako šta činiti, ali kao i sve u vezi sa gramatikom:
1) pouzdan izvor (posebno u elektronskoj formi) nije lako naći;
2) pravopis se non-stop menja.

BTW, mislim da je u stvari, ali nisam siguran.

~=~Rocky~=~

Nick
Super Administrator

Member Is Offline

[*] posted on 31.8.2006 at 00:38

SEGA je prihvacena u Srbiji. Segino, Segi, SEGO!!! itd :D

You don't stop playing video games because you get old. You get old because you stop playing video games. :)
Verdana
Super Administratorica

Registered: 27.11.2007
Member Is Offline

Mood: motherly

[*] posted on 31.8.2006 at 01:29

Quote:
Originally posted by n3b07sh4
Quote:
P.S. Just for the record, "u stvari" se piše odvojeno kao i "u pravu". Ne postoji reč "ustvari" koja bi se veoma čudno izgovarala i ko zna šta bi značila.

Aha... objasni onda ovo:
http://www.krstarica.com/recnik/srpsko-engleski/index.php?u=u+stvar...

In other words: NISI NI TI U PRAVU!!!

Sad sam malo pregledala taj rečnik i mogu da kažem da je gori od google ili altavista programa za prevođenje. Recimo: "neće biti" prevodi kao "no will be" :lol: Niko me neće ubediti da je ovo pravilno, pa makar bili doktori lingvistike, a ima i drugih grešaka. Toliko o kredibilnosti krstarice... :eyes:

[Edited on 31.8.2006 by Verdana]

It does not matter how slowly you go so long as you do not stop. - Confucius
Roderick
Member

Member Is Offline

[*] posted on 31.8.2006 at 04:53

Ma recnik na krstarici je dobar samo za podsmeh... ali to me ne sprecava da ga koristim gde stignem v_v .... ahm, anyway.

« Rocky »
Da ali te rechi nemaju na kraju samoglasnik :/
"Moramo resiti ovaj misteri!" :lol: courtesy of OBN-pokemons xD

Rocky
Capcom sUiCidE

Member Is Offline

[*] posted on 12.9.2006 at 14:09

Malo sam editovao prvi post.

~=~Rocky~=~

Nick
Super Administrator

Member Is Offline

[*] posted on 13.9.2006 at 01:17

Good job Rocky!

Demolition Man
Fr1ck

Registered: 4.3.2004
Member Is Offline

Mood: postdiplomske

[*] posted on 13.9.2006 at 01:42

Ja smatram da se kaze anima. Odavno sam elaborirao to na mnogim temama tako da nema potrebe da to ponovo pishem i ovde.

Inache, sad kad gledam ovu temu, podsetili ste me na Nekrona koji je otishao kod neke porodichne prijateljice koja je profesor univerziteta (predaje knjizevnost na filozofskom u BG-u) i ona mu je potvrdila da se kaze anima. I pored toga shto mu je ona to potvrdila, on zato shto je navikao i dalje govori anime.

Greenman
Montenigga

Registered: 28.9.2005
Member Is Offline

Mood: Green

[*] posted on 13.9.2006 at 02:58

Quote:
Originally posted by Demolition Man
... i ona mu je potvrdila da se kaze anima.

:cul:

Sačuvajte anime :D

Einstein je kidao matematiku bolje od Mileve..
pulzarokkit
The Machine

Registered: 18.4.2006
Member Is Offline

Mood: /care

[*] posted on 13.9.2006 at 03:10

Quote:
Sačuvajte anime :D

moramo da otvorimo neko glasanje... peticiju da ostane anime

...All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die....
Nick
Super Administrator

Member Is Offline

[*] posted on 13.9.2006 at 04:29

Pozdravi nam Nekrona i tu profesorku univerziteta... ali ANIME je ANIME a ne ANIMA. Ti knjizevnici itd. su isti oni koji kao u POLITICI po svaku cenu sve zivo pretvaraju u sprske reci i pisu cirilicom... Nasilno "ocuvanje" jezika po svaku cenu je lepo i plemenito ali jako ruzno izgleda.

Anime jednostavno nije srpska rec i nema potrebe da se vise prica o tome, sve je vec receno na ovom threadu.

Rocky
Capcom sUiCidE

Member Is Offline

[*] posted on 13.9.2006 at 16:46

Nije profesorka baš shvatila šta ju je pitao. Anima je duša na latinskom. Anime je ANIME, goddamit!!!

~=~Rocky~=~

Ryo
Moderator

Registered: 8.7.2005
Member Is Offline

Mood: Груз 200

[*] posted on 13.9.2006 at 17:55

Koji vam je bre ljudu k*** sad sam se bas iznervirao. Pa aman, nemojte pricati napamet, uzmite prokleti pravopis i procitajte, ako treba iskopiracu vam stranice koje treba da procitate. Stvarnoooooo.... Kakva profesorka univerziteta, uzmi zvanicni pravopis i procitaj sta pise u njemu.

I petnaesti put, kazem pricajte kako hocete, ali nemojte tvrditi da je to kako vi pricate ispravno.

Over and fuckin out... :flame:

Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don't need. We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars, but we won't. We're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Nick
Super Administrator

Member Is Offline

[*] posted on 14.9.2006 at 00:22

Profesorka je verovatno pomislila da se radi o imenici zenskog roda u mnozini, pa otuda ANIMA (zenski rod jednina) od ANIME (zenski rod mnozina)... a ustvari je pravilno muski rod, bez mnozine - taj ANIME.

n3b07sh4
The Chosen One

Registered: 31.7.2005
Member Is Offline

Mood: kaa mee haa me haaaa!!!

[*] posted on 14.9.2006 at 02:03

Quote:
Originally posted by Verdana
Quote:
Originally posted by n3b07sh4
Quote:

Aha... objasni onda ovo:
http://www.krstarica.com/recnik/srpsko-engleski/index.php?u=u+stvar...

In other words: NISI NI TI U PRAVU!!!

Sad sam malo pregledala taj rečnik i mogu da kažem da je gori od google ili altavista programa za prevođenje. Recimo: "neće biti" prevodi kao "no will be" :lol: Niko me neće ubediti da je ovo pravilno, pa makar bili doktori lingvistike, a ima i drugih grešaka. Toliko o kredibilnosti krstarice... :eyes:

[Edited on 31.8.2006 by Verdana]

LJUDI raspitivao sam se kod tacno (ni manje ni vise) 12 profesora srpskog jezika i svi su mi rekli da se pise USTVARI zajedno ali da su U STVARI i USTVARI ustvari dve razlicite reci... USTVARI je ono ODNOSNO, a U STVARI je U BITI, U SRZI (necega)... tako da ipak... kako tako, sam JA u pravu! BAR neki 68% :cool:

ps. ljudi, sproveo sam mali research o ovome...

Dragon, dragon, rock the dragon, dragon ball z... ... ...

20.01.2008. Need \"DBZ\" somebody... anybody... imam i DB i DBGT... please!!!]
Nick
Super Administrator

Member Is Offline

[*] posted on 14.9.2006 at 08:14

Kao sto sam vec rekao nikome odavde verovatno ne smeta ako neko privatno govori pogresno, ali kad pocnu da se desavaju ovakve stvari
http://www.emulationgalaxy.co.yu/emuforums/viewthread.php?tid=21440
stvar postaje zabrinjavajuca.

Roderick
Member

Member Is Offline

[*] posted on 22.9.2006 at 19:02

Ovako... anima :flame:.... ignorance is spreading like a plague.... slucaj: neki mentol se pravio pametan pa je rekao svom (tek neobaveshtenom) drugaru da se ti "Japanski Crtaci" u'stvari (lol) zovu anima.
Salji dalje je odradilo svoje...

Isto tako je meni rekao jedan tip sa berze (dok je josh bilo): "Evo vidis *pruza mi Berserk anime* to ti je super manga. Odusevices se, kupi, kupi...."

I dok nisam dobio internet i upoznao neke ljude nisam ni znao da je manga jedna totalno zasebna stvar, a anime freakin anime.....

Jedan moj ortak i dan danas kaze manga instead of anime. Odavno je prestao da gleda ali je i dalje pod uticajem lazi... "sigh"

[Edited on 22.9.2006 by Roderick]

Pages:  1    3  4

Go To Top