Emulation Galaxy Forums
Not logged in [Login ]
Go To Bottom

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
Author: Subject: Turnir u igrama sa ZX Spektrum-a
Alex_Lux
Romalj
*

Registered: 18.10.2005
Member Is Offline

Mood: No Mood

[*] posted on 6.10.2006 at 09:36
Turnir u igrama sa ZX Spektrum-a

Zdravo,

samo u najkracem, 16. oktobra pocinje 6. (godisnji) turnir u igrama za ZX Spektrum, a glasanje za izbor igara koje ce se igrati na turniru je do 8.oktobra. Prijavljivanje za turnir traje do 29.oktobra. Emulatori koji su 'dozvoljeni' imaju opciju playback-a i razumnu (kvalitetnu) zastitu od 'varanja'. Turnir traje 8 nedelja. Igre su podeljene u 10 zanrova (platforme, lavirinti, sport, trke, pucacine,...) i samo pravi 'all-rounder' moze biti pobednik - da, iz svakog zanra se bira po jedna igra za turnir, pravi mali 'desetoboj'. Sve informacije se mogu naci na :

http://www.zxspectrum.homeactionreplay.org/tour/tindex.php

Sta sve gledanje playback-a pruza mozete videti u post-u za prethodni turnir (ST05). 'History' link vodi ne samo do rezultata ranijih turnira, vec se tu nalaze i pomenuti playback 'snimci' :-)
http://www.zxspectrum.homeactionreplay.org/tour/history/history01.p...
(ovo je strana prvog turnira tj. ST01)

(Sinclair-ly yours) Pozdrav iz Novog Sada,
Aleksandar Lukic

PS u ovom trenutku ima 45 prijavljenih takmicara
View user's profile View All Posts By User
Alex_Lux
Romalj
*

Member Is Offline

[*] posted on 6.10.2006 at 09:48

jos malo informacija:

sustina je da se tok igranja snimi u fajl koji se salje sudijama na verifikaciju skor-a. 10-15 minuta igranja ce napraviti playback fajl od 50-100kB (zavisi od igre, tempa pritiskanja tastera i sl.). Emulatori koji se koriste su Spectaculator 5.3 (pravi RZX fajl za playback), za 'Unix igrace' Fuse 0.6.1 (isto RZX), i Real Spectrum DOS (AIR file) za spore stare racunare.

U pomenutim emulatorima nema usporavanja igre, nema gubljenja 'fokusa' (pauziras igru, pa pogledas mapu ili neku drugu pomoc pa se vratis u igru), jednostavno stvoreni su uslovi kao da igras na starom gumicaru. Nema ono snimi (save state) - nastavi tj. snimi poziciju pre teske deonice, stalno ucitavaj istu dok ne navezbas, idi do sledece 'kriticne tacke' itd.

Cak ima opcija da bi se sprecilo 'skladistenje' rezultata tj. neko napravi strasan rezultat (u nekoj od igara) ali ga ne posalje do poslednjeg dana turnira, i tako 'nokautira' ostale :-) u pomenute emulator je ugradjen "week code" tj. pri startu snimka svi ucesnici unose kod koji dobiju za tu nedelju, pa ako sudija vidi da ste poslali zastareli fajl, bude no-no... ova rutina se primenjuje za poslednje 2 nedelje turnira (koje su i 'kriticne' u borbi za pobedu).

Neka Vas ovo ne uplasi, sve je vrlo jednostavno (u prethodnom pasusu sam malo zasao u detalje, sto novajliji bude...), procedura pocetka snimanja toka igre traje oko 2 sekunde (kada se malko uvezbate). Slanje rezultata (snimka) je automatizovano na sajtu ciju adresu sam poslao. Samo treba citati informacije sa HARP sajta
(http://www.zxspectrum.homeactionreplay.org/tour/tindex.php)

Da se sad ne rasplinem u prici, pitajte sto vas konkretno zanima,pa da odgovorim ako mogu :-)
Alenko V6
1337 Member

Registered: 2.2.2004
Member Is Offline

[*] posted on 9.10.2006 at 07:42

vidim da će biti lupanja šakom po stolu i gubljenja živaca.
:lol:Čini se dosta teško biti najbolji u 10 odabranih igara.
Nažalost ili (na sreću) nisam nikada imao spekija, pa ni neznam njegovu
igraću povijest.
Alex, sudjeluješ li još u mame takmičenju ???

Your mother's in here, Karras. Would you like to leave a message? I'll see that she gets it.

Yes, I love Sigue Sigue Sputnik. Sigue what ?
Alex_Lux
Romalj
*

Member Is Offline

[*] posted on 16.10.2006 at 13:32
Izabrane igre

Nakon glasanja, po žanrovima pobednici su:

Flying Shark (pucačina - shoot'em up)
Frenzy (16K shootie)
Gatecrasher (logic-breakout)
Highway Encounter (akciona)
How To Be A Complete Bastard (kompleksna igra)
Jahangir Khan's World Championship Squash (sportska)
Kosmic Kanga (platforma)
Stop The Express (16K skill-ie)
Zona 0 (lavirint - maze)
Stunt Car Racer (trke)

uglavnom dobar izbor, neke igre su se pojavljivale i na jačim mašinama, neke su klonovi-inspirisani MAME igrama, a neke 'vaistinski' originali :yes:
sve u svemu, do 29.okt se možete prijaviti.
Alex_Lux
Romalj
*

Member Is Offline

[*] posted on 16.10.2006 at 14:04

Quote:
Originally posted by Alenko V6
vidim da će biti lupanja šakom po stolu i gubljenja živaca.
:lol:Čini se dosta teško biti najbolji u 10 odabranih igara.

Interesantno je kako me vika i psovke pri igranju ovakvih starih igara istinski relaksiraju i izbacuju negativnu energiju. Ko me gleda sa strane misli ''ovaj se 'iskidao' skroz'' a meni super :bounce:

da zaista je teško pobediti, npr. Aquaplane se igrao 2002-e i to mi je omiljena igra na Spekiju. U dane kad se to igralo (1984), bio sam ubedljivo najbolji, nikad nisam čuo za bolji skor od mojih 20-ak hiljada... 2002-e na turniru sam uznapredovao (pažljivom analizom, novom taktikom) do neverovatnih 75,000 (kao potvrda ovog - brojač u igri radi do 2 na 16-i tj. 65,536 a onda se 'obrne') i NISAM bio najbolji !! Jedan španac je dobrano prebacio 80,000. Eto kakva je konkurencija.

Quote:
Nažalost ili (na sreću) nisam nikada imao spekija, pa ni neznam njegovu igraću povijest.
Alex, sudjeluješ li još u mame takmičenju ???

MAME - ne stižem, obzirom koliko imam posla ne vidim sebe uskoro tamo. Onako usput sam čuo da ima nokaut-turnir na MARP-u (dal' je počeo il' u pripremi, ne znam), javi mi ako ćeš učestvovati da bar ispratim to, a nadam se i pomognem malo ;]

Speki igre - kasno je došao kod nas tako da se skoro preklopio sa C64 (ljudi misle da su 'generacija' a speki je jednostavno starija mašina). Bio je dobar za crtanje funkcija i primenu u industriji (kontrolu strojeva, svetla...) ali igre su ga obeležile- proslavile.

Neverovatno je koliko toga je moglo stati u 48K - pogledaj Back to Skool (akcija) i Lord of Midnight (nastavak Doomdark's Revenge je pretežak za smrtnog čoveka) (strategija + avantura). Postavio je standarde u 3D grafici - Ant Attack (1983) i Knight Lore (1984). Bomb Jack i Chase HQ su igriviji tj. zabavniji na Spekiju nego na arkadama (za grafiku zaista ne mogu govoriti u superlativu ali je OK). Ko ne proba neće poverovati ali stvarno je tako :yes:

Mnoge velike igre potekle su od njega: Chuckie Egg, Manic Miner, Laser Squad... i da ne dužim, za početak ovo je i više nego dosta :)
Ktulu
Genetic Fanatic

Registered: 18.6.2003
Member Is Offline

Mood: excellento ando eleganto!

[*] posted on 16.10.2006 at 15:18

Zao mi je sto nema vise feedback-a ovde (tj. nema ga uopste) :(.
Ja sam malo u shkripcu do kraja oktobra, ali se mozda i prijavim :D. Speccy je bio sjajan komp, mada sam ja bio beba kada su moji to kupili, da je bilo C64 takmicenje, ne bih se dvoumio, ali ovako sam siguran da se ne bih nesto bas ni zabavio ni "plasirao" ;).

In the land of the blind, the one eyed man is a dick.
View user's profile View All Posts By User This user has MSN Messenger
Alex_Lux
Romalj
*

Member Is Offline

[*] posted on 17.10.2006 at 07:05

Quote:
Originally posted by Ktulu
...Ja sam malo u shkripcu do kraja oktobra, ali se mozda i prijavim ... da je bilo C64 takmicenje, ne bih se dvoumio, ali ovako sam siguran da se ne bih nesto bas ni zabavio ni "plasirao" ;).

plasman nije važan, vidi koliko ti igre 'pasuju' -
kreni sa jednostavnim Stop the Express i fantastičnim Highway Encounter, dalje vidi kako ti ide 'logika' Gatecrasher-a, testiranje završi brzom Zona 0 i jednostavnim Frenzy (igra iz 1982.). Svakoj posveti po 15 minuta, dakle za sat i 15 si gotov.

ostale su ili poznate (Fl.Shark) ili 'teže' za start. Pri probi koristi bilo koji emulator i ne opterećuj se 'snimanjem' RZX playback fajlova ;)

Go To Top