Emulation Galaxy Forums
Not logged in [Login ]
Go To Bottom

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
 Pages:  1  2
Author: Subject: SEGA Genesis/Megadrive Multiplayer
Ktulu
Genetic Fanatic

Registered: 18.6.2003
Member Is Offline

Mood: excellento ando eleganto!

[*] posted on 27.3.2009 at 17:11
SEGA Genesis/Megadrive Multiplayer

SEGA GENESIS/MEGADRIVE MULTIPLAYER

Šta je potrebno za igranje Sega Genesis/Megadrive igara online:

Emulatori koji koriste Kailleru:
Gens 2.14

Emulatori koji koriste svoj netplay code:
Kega Fusion 3.61 (zadnja verzija)

Osnovne napomene:

Svaki igrač igra sa podešavanjima za controller na PORT 1 s tim da će Player 1 uvek biti onaj koji je prvi ušao u igru (tj. onaj ko je kreirao igru iliti server).

Pauziranje i menjanje opcija tokom igranja online nije preporučljivo jer će skoro sigurno uzrokovati desynch.

Svi igrači moraju imati identične ROMove igara da bi mogli igrati online.

Podešavanja za Kega Fusion 3.61

Kega Fusion koristi sopstveni netplay code što je uglavnom najbolja varijanta pa će većini verovatno ovaj emulator biti najbolji izbor za online igranje. Napominjem da Fusion emulira nekoliko SEGA sistema među kojima je i Genesis/Megadrive. Čisto da ne dođe do zabune kada budete birali ROMove.

Napomene:

Važno je da Options->Country podešavanja budu ista kod svih igrača (npr. da svi imaju izabranu EUR regiju).

Ako imate router i/ili firewall, poželjno je otvoriti UDP 5394 port.

I naravno, u folderu emulatora postoji vrlo koristan Readme.txt kojeg vredi pročitati (bar Netplay sekciju ako ništa drugo).

Podešavanja za Kega Fusion Netplay

Prvo je potrebno učitati samu igru (File->Load Rom). Zatim izaberete File->Join/Start/Exit Netplay (Start ako želite da vi budete server a Join ako se konektujete na nekog ko je server).

Na Create/Start Netplay prozoru unosite svoj nickname, koliko igrača, Normal Play (Shared Port 1 ili Shared All dozvoljavaju da svaki igrač svakome brka komande dok igraju tako da vam to ne treba sem u igrama gde se recimo jedan igrač kreće levo desno a drugi puca itd. ali zapravo oboje igraju kao Player 1).

Klikom na Create stvarate server i čekate da se ostali igrači nakače na vas i njih možete videti u listi na istom prozoru.
Važno je podesiti Latency i Bandwith opcije u zavistonsti od kvaliteta/brzine konekcija svih igrača. Latency treba staviti da bude malo viši od najvišeg pinga u listi igrača. Međutim, ako vas je samo dvoje, možete podesiti da Latency bude POLOVINA najvišeg pinga u listi (tj. polovina pinga drugog igrača jer će server imati 0 ping) zbog načina na koji emulator rukuje two player igrama. Neki ljudi preporučuju da se opcije podese na 266 Latency i HIGH Bandwith ako neko ima problema.
Bandwith je preporučljivo namestiti na MED ili HIGH osim ako nemate 56k dialup za šta bi verovatno najviše odgovarala LOW opcija.

Dobro bi bilo eksperimentisati sa ovim opcijama da vidite kako dobijate najbolje rezultate.

Na Join Netplay Game prozoru samo unosite svoj nickname i IP servera (igrača koji je kreirao igru) na kojeg se konektujete i kliknete na Join.

Dok ste u netplay igri, možete chatovati pritiskom na TAB. Upisani tekst šaljete sa ENTER a cancelujete tekst opet sa TAB. Inače, kada niste u Netplay modu, TAB služi za reset emulatora.

Ako želite igrati se više od dva igrača, server igrač mora izabrati Team Player, 4-Way Play ili J-Cart (vrste multitap adaptera) u dnu Controllers konfiguracionog prozora, u zavisnosti i igara koje podržavaju ove adaptere.

Quote:
from Wikipedia:
Both Electronic Arts (EA) and Sega released multitaps for the system to allow more than the standard two players to play at once. Initially, EA's version, the 4-Play, and Sega's adapter, the Team Player, only supported each publisher's own titles. Later games were created to work on both adapters. Codemasters also developed the J-Cart system, providing two extra ports with no extra hardware, although the technology came late in the console's life and only featured on a few games.

Podešavanja za Gens 2.14

Zapravo, nema nikakvog posebnog podešavanja pošto emulator koristi Kaillera client za online igranje. To znači da se preko emulatora konektujete na Kaillera servere na koje možete kreirati igru ili se pridružiti već postojećoj igri.

Napomene:

Jedino je važno da u Gens 2.14 emulatoru jednom učitate neku igru da bi se u Gens.cfg fajlu uneo ROM Path odakle će ubuduće tražiti ROM-ove (ili unesete ručno u CFG fajl).

Gens 2.14 koristi kailleraclinet.dll koji učitava master server list sa Anti3D.com servera. Postoje i druge, tweakovane verzije Kaillera clienta koje je možda i poželjnije koristiti, u zavisnosti od samog emulatora i vaših potreba.
Klikom na File->Netplay dobijate Kaillera Client prozor u kome se učitava lista Kaillera servera.

Bitne stvari u vezi Kaillera Client-a

Quote:
Uopšteno za igranje preko Kaillere, najvažnije je podesiti Connection Type (na Good (20 Keyframes/s) ili Excellent (30 Keyframes/s) u zavisnosti od kvaliteta/brzine vaše konekcije i visine pinga/latency ka serveru na koga se konektujete). Eksperimentišite da bi ste dobili najbolju kombinaciju ali znajte da su lag/latency i desynch relativno česta pojava tokom igranja preko Kaillere. To naravno ne znači da nije moguće preći neku igru u dva ili više igrača.

Kada uđete u neki server sa niskim pingom, izaberete Create New Game->(početno slovo naziva igre)->(naziv ROM-a)
Ispod se pojavi novi odeljak u kome se može chatovati a kliknite na Start Game kada uđu svi igrači kako bi započeli igru.

P2P Kaillera Client. Zadnja verzija je Feb 11 2008 - P2P Client v0r7 ali neki koriste i Nov 1 2007 - P2P Client v0r6 koja ima objedinjene P2P, Client i Playback opcije. P2P Client omogućava direktno (peer to peer) povezivanje između igrača čime se može dobiti manji ping/latency jer ne zavisite od third party servera kao u običnoj Kailleri.

Supraclient v0.86.7 (sadrži organizovan i brz GUI sa Kaillera i Anti3D listama master servera i nekim optimizacijama u netplay kodu)

Sajtovi za download ROMova:
RomNation.net
Rom-World.com
Emu-Russia.net
Pleasuredome.org.uk, retro gaming torrent tracker sa mnoštvom full ROMsetova za razne sisteme
Underground-Gamer.com, takođe sjajan retro gaming torrent tracker
Retro-Roms.blogspot.com, blog sa velikim brojem ROMova, ISOa i informacija za različite sisteme - (među kojima je i No-Intro kolekcija Genesis igara na rapidshare linkovima)

Korisni linkovi:
Kega Fusion Forums
Kaillera P2P Client Download
Anti3D.com, sadrži finu listu emulatora koji podržavaju Kaillera netplay kao i najpopularnije MAME verzije koje ljudi koriste za Kaillera netplay
Wikipedia o Kailleri
God-Weapom.com downloads sekcija, takođe popularne verzija raznih emulatora koje se koriste za Kaillera netplay.
Emulinker Kaillera Server files, samo u slučaju da želite da držite sopstveni Kaillera server ali sajt takođe sadrži listu Kaillera-supported emulatora
NHL '94 Online - Getting Started Tutorial, sajt posvećen igranju NHL '94 online i tutorial za igranje preko Gens emulatora

Recite šta treba dodati, oduzeti itd. Ako bude više zainteresovanih možda ubacim i slike mada mislim da je i ovako prilično jasno. Modovi bi mogli da stave da topic bude sticky sada ili kada je budemo sredili. Pokušaću da napravim ovakve topice za sve sisteme za koje postoji zainteresovanost.
Napominjem da ja nisam baš testirao sva ova podešavanja jer nisam nikad igrao Genesis igre online pa ćemo popunjavati i editovati topic kad god bude trebalo.
Svaka kritika, feedback, pomoć, dodatni linkovi i bilo šta drugo su uveliko dobrodošli. :)

[Edited on 28-3-2009 by Ktulu]

[Edited on 31-3-2009 by Ktulu]

In the land of the blind, the one eyed man is a dick.
View user's profile View All Posts By User This user has MSN Messenger
Ktulu
Genetic Fanatic

Member Is Offline

[*] posted on 27.3.2009 at 17:12

reserved post (ako ponestane charactera u prvom)

DieH@rd
Administrator

Registered: 5.12.2003
Member Is Offline

Mood: Proud member of "Glorious PC gaming Master Race".

[*] posted on 27.3.2009 at 19:26

+1 reputation

"There is but one path. We kill them all."
- Spartacus

"And when you show yourself to the world, it will be a different age than ours, Clark. A silver age of heroism, that will start when they look up into the sky at you with hope for tomorrow. You will help everyone to embrace it."
-Prophecy of Dr.Fate, Smallville S9

"It is Microsoft. And I will kill them."
- Sony Computer Entertainment President and CEO Ken Kutaragi, asked in 1994 who he thought the biggest competition would be for his upcoming PlayStation game console.
View user's profile Visit user's homepage View All Posts By User This user has MSN Messenger
ljubomir
Fr1ck

Registered: 18.8.2008
Member Is Offline

[*] posted on 28.3.2009 at 02:42

Vrlo koristan post! Mozda da se pretvori u editorijal i okaci na glavnu?

I fail at Paint
View user's profile Visit user's homepage View All Posts By User
Stifler
Super Fr1ck

Registered: 21.8.2005
Member Is Offline

Mood: At War With The Weights

[*] posted on 28.3.2009 at 02:54

Jel igra neko uopste preko neta SMD2 ? :)
Ja otprilike jednom nedeljno obrnem koju partiju Streets Of Rage-a 3 ili MK Trilogy.
Ajde da se organizujemo nekako. :)

Friends may come and go, but a ten plates barbell is always a ten plates barbell. Weightlifting is my best friend, Pain is my bitch.
View user's profile View All Posts By User
Ktulu
Genetic Fanatic

Member Is Offline

[*] posted on 28.3.2009 at 12:51

Hvala :). Bilo bi bolje da se prvo stavi kao sticky jer imam par ideja za dopunu teksta. Možda bi bilo dobro ubaciti listu co-op/two/multi player igara za Genesis i linkove ka torrentima/file sharing kolekcijama ROMova za ovaj sistem.
Sad sam malo editovao tekst, stavio "osnovne napomene" da se neke stvari ne bi ponavljale.

DieH@rd
Administrator

Member Is Offline

[*] posted on 28.3.2009 at 12:56

Sticky it is. Ajd Stifler-u javi kad ces imati vremena da odigramo jedan Streets of Rage 3 run, nisam ga igrao nepamtim :D Sto se mene tice, mozemo veceras, ili sutra uvece.

- Spartacus

"And when you show yourself to the world, it will be a different age than ours, Clark. A silver age of heroism, that will start when they look up into the sky at you with hope for tomorrow. You will help everyone to embrace it."

- Sony Computer Entertainment President and CEO Ken Kutaragi, asked in 1994 who he thought the biggest competition would be for his upcoming PlayStation game console.
View user's profile Visit user's homepage View All Posts By User This user has MSN Messenger
SQI
Emuglx veteran

Registered: 27.2.2005
Member Is Offline

[*] posted on 28.3.2009 at 13:23

Apsolutno jedini sajt koji vam treba za Mega Drive 2 igre je http://full.pleasuredome.org.uk/

Odatle možete skinuti kompletan ROMset, sa svim igrama objavljenim za ovu konzolu, težak je oko 3 gb, mada naravno mogu da se dovlače i pojedinačni fajlovi.

Ktulu
Genetic Fanatic

Member Is Offline

[*] posted on 28.3.2009 at 14:16

Thanx, dodao pleasuredome i underground-gamer torrent trackere.
Na UG-u sam naišao na nekoliko Genesis kolekcija od kojih mi najbolje zvuči GoodGen 3.0 UnGoodMerged jer predstavlja filtriranu kolekciju najboljih verzija svih (U)/(E) romova plus fan translations (J) romova i negde je oko 600MB. Naravno, za prave kolekcionare najbolje je uzeti što kompletnije i tačnije ROMsetove (kao npr. UG torrent "The Bible of Mega Drive" od 7GBa).

Koliko razumem, postoje dve velike kolekcije Genesis ROMova (a i drugih sistema) - GoodGen i TOSEC. Sada vidim da postoji i No-Intro kolekcija Genesis igara, to je grupa koja pokušava da "očisti" scene introe iz ROMova. Razumem da je to imalo smisla sa GBA ROMovima ali ne toliko i za Genesis, rekao bih. Ne znam koje dumpove (ako i uopšte) koriste Rom-World i slični sajtovi.

A da, za one koji neće da skidaju torente ili zasebne ROMove, možda bi trebao da stavim rapidshare i druge file sharing linkove za kolekcije ROMova? Takve kolekcije su verovatno najmanje tačne/pouzdane ali bi možda bilo korisno ljudima, pošto je tema o igranju Genesis igara online a ne o samom kolekcionarstvu itd.

[Edited on 28-3-2009 by Ktulu]

SQI
Emuglx veteran

Member Is Offline

[*] posted on 28.3.2009 at 15:38

Mega Drive 2 ROM-ovi su mali, tako da ih možemo postavljati po potrebi. Štagod treba, postaviću na rapidshare. Nisam ni ja lud za kolekcionarstvom, jednostavno me je mrzelo da filtriram samo pojedinačne igre koje su mi trebale, pa ću to posle :)

KillAHead
Sega Megadrive II Fan

Registered: 4.7.2008
Member Is Offline

Mood: SMD Rise From Your Grave!

[*] posted on 29.3.2009 at 16:50

:D
Zasto ne bi neko digao kaillera server za potrebe EmuGlx?
Mogu ja pomoci imao sam pre 2 god dignut EmuLinker (Ksillera server) al onda sam ostao bez neta i staticne adrese i naravno izgubio volju...
ako neko zeli da podigne server a ne ume ili ima neka pitanja nek me kontaktira na U2U
:bounce:

Ktulu
Genetic Fanatic

Member Is Offline

[*] posted on 29.3.2009 at 18:19

To i nije loša ideja ako postoji neko ko je zainteresovan da drži takav dedicated server jer je donekle lakše skupiti ljude na jednom mestu i igrati zajedno.
A opet, postoji recimo bugarski Headoff Kaillera server sa low pingom, možemo i tu da se okupljamo. Nisam siguran da li je figi držao neki server, ne sećam se tačno.

Većina ljudi ima dinamičku IP adresu a svakako je potrebna maalko veća brzina neta da bi igranje na tom serveru bilo lagano (pretpostavljam negde od 256kbps uploada pa naviše, ispravite me ako grešim).

Ja bih bio za tako nešto kada bi bio veći broj zainteresovanih za često igranje preko Kaillere ali mislim da za sada nije tako.

Troublemaker
1337 Member

Registered: 9.8.2002
Member Is Offline

Mood: ma sve je okej ;) samo opushteno

[*] posted on 31.3.2009 at 15:50

No-Intro lista je najbolja zato shto sadrzi samo originalne romove (shto je bitno prilikom on line igranja) bez 1000 hakova koji vam i ne trebaju. Kompletna Genesis No-Intro kolekcija je velika svega 1.02 GBa. No-Intro kolekcije romova mozete skinuti sa ovog sajta: http://retro-roms.blogspot.com/

:saint:moje srce kuca 16 bita u sekundi:saint:
Ktulu
Genetic Fanatic

Member Is Offline

[*] posted on 31.3.2009 at 16:44

Thank youz! Nisam nikad naišao na ovaj blog, cool stuff.
Dodao link u main post-u. :)

SQI
Emuglx veteran

Member Is Offline

[*] posted on 31.3.2009 at 18:56

Quote:
Originally posted by Troublemaker
No-Intro lista je najbolja zato shto sadrzi samo originalne romove (shto je bitno prilikom on line igranja) bez 1000 hakova koji vam i ne trebaju. Kompletna Genesis No-Intro kolekcija je velika svega 1.02 GBa. No-Intro kolekcije romova mozete skinuti sa ovog sajta: http://retro-roms.blogspot.com/

Ekstra, to mi treba, ne 15 verzija svake igre.

darkado
Super Fr1ck

Registered: 19.11.2007
Member Is Offline

Mood: Sleepy...

[*] posted on 31.3.2009 at 19:26

jel' ima neko invite za ug? btw. mogli bi recimo micro machines ili rock'n'roll racing da raspalimo u multiju :)

Quote: Originally posted by DragonOfTheEarth  
Quote: Originally posted by Blue  
Jel ti se povraća od odnosa štampe prema svemu ili zbog tvog ličnog hejta prema Đokoviću?

Ima uvek ljubomornih ljudi, ne obracaj paznju.

Ktulu
Genetic Fanatic

Member Is Offline

[*] posted on 31.3.2009 at 19:37

Imam ja invites za UG, da ti pošaljem na mail iz profila?
Aham... to je zapravo hotmail MSN.

[Edited on 31-3-2009 by Ktulu]

darkado
Super Fr1ck

Registered: 19.11.2007
Member Is Offline

Mood: Sleepy...

[*] posted on 31.3.2009 at 19:42

zavaljujem duboko!

baci na mljachko@yahoo.com

Quote: Originally posted by DragonOfTheEarth  
Quote: Originally posted by Blue  
Jel ti se povraća od odnosa štampe prema svemu ili zbog tvog ličnog hejta prema Đokoviću?

Ima uvek ljubomornih ljudi, ne obracaj paznju.

the patriot
philosopher

Registered: 28.5.2004
Member Is Offline

Mood: positively shocking

[*] posted on 31.3.2009 at 22:01

Cool topic :)

Pitanje o no-intro rom setovima.

Da li ona zahtevaju neki specificni emulator ili je sve jedno koji koristim?

Za referencu
http://retro-roms.blogspot.com/search/label/Sega%20-%20Mega%20Drive...

Misli...
"mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm"

View user's profile View All Posts By User
Troublemaker
1337 Member

Registered: 9.8.2002
Member Is Offline

Mood: ma sve je okej ;) samo opushteno

[*] posted on 31.3.2009 at 22:34

Gens ili Kega Fusion što se tice Genesisa. Za romove za ostale sisteme koristiš emulatore za taj sistem.

:saint:moje srce kuca 16 bita u sekundi:saint:
DieH@rd
Administrator

Member Is Offline

[*] posted on 1.4.2009 at 12:05

Evo malopre smo ja i SQI odigrali partiju Streets of Rage 3 [U], i konekcija je bila super [ping 30-40]. Sve u svemu totalno igrivo.

Bilo je malo problema dok smo uspeli sve da podesimo, SQI-eve kontrole su u pocektu totalno odbijale da rade [Kega 3.60]

- Spartacus

SQI
Emuglx veteran

Member Is Offline

[*] posted on 1.4.2009 at 12:14

Da, bilo je potrebno da napravim iste komande za oba pada. Imali smo samo manja usporenja na jednom nivou.

Ktulu
Genetic Fanatic

Member Is Offline

[*] posted on 1.4.2009 at 14:24

Quote:
Originally posted by SQI
Da, bilo je potrebno da napravim iste komande za oba pada. Imali smo samo manja usporenja na jednom nivou.

Hoćeš reći da je potrebno da oba igrača moraju da imaju identično nameštene komande (tj. keyboard keys)?
Ili da samo na tvom emulatoru podesiš da player 1 i player 2 imaju isti key set? Doduše, ako je ovo drugo, verovano bi napravilo zbrku (ako je uopšte moguće tako podesiti).

DieH@rd
Administrator

Member Is Offline

[*] posted on 1.4.2009 at 14:26

Ja sam igrao na keyboard-u, a on je podesio iste gamepad kontrole za oba porta.

Takodje, ja nisam mogao da hostujem, ali radilo je sve OK kad je on bio host.

- Spartacus

SQI
Emuglx veteran

Member Is Offline

[*] posted on 1.4.2009 at 15:35

Quote:
Originally posted by Ktulu
Hoćeš reći da je potrebno da oba igrača moraju da imaju identično nameštene komande (tj. keyboard keys)?
Ili da samo na tvom emulatoru podesiš da player 1 i player 2 imaju isti key set? Doduše, ako je ovo drugo, verovano bi napravilo zbrku (ako je uopšte moguće tako podesiti).

Ovo drugo je. Bez toga nije htelo da radi. Možda je bilo dovoljno i da sam samo podesio džojped na drugi port, ali nije bitno. Morao bih svaki put da se maltretiram sa podešavanjem komandi, u zavisnosti od toga da li sam host ili gost.

Pages:  1  2

Go To Top