Emulation Galaxy Forums
Not logged in [Login ]
Go To Bottom

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
Author: Subject: Xeno GC 2.0 - Foto tutorijal za chipovanje i kalibraciju NGC konzole
audiolab
Member

Registered: 1.2.2010
Member Is Offline

Mood: Siruss

exclamation.gif posted on 20.3.2010 at 17:23
Xeno GC 2.0 - Foto tutorijal za chipovanje i kalibraciju NGC konzole

Evo i mog prvog doprinosa ovom odlicnom forumu.
Foto tutorijal za ugradjivanje Xeno GC 2.0 mikrokontrolera u Nintendo Game Cube konzolu (u mom slucaju - PAL verzije).

[Edited on 22.5.2010 by audiolab]
View user's profile Visit user's homepage View All Posts By User
audiolab
Member

Member Is Offline

exclamation.gif posted on 20.3.2010 at 17:34

Sama ugradnja mikrokontrolera koja je u principu rutina za nekog ko zna sa lemilicom da radi, ne bi trebala da predstavlja nikakav problem. Prethodno je potrebno imati neku bolju lemilicu sa kvalitetnim i sto tanjim i spicastijim vrhom, kako se susedne tacke lemljenja ne bi prelemile.

Pored toga, bitno je NE lemiti vecom temperaturom od 300 'C.

Odlucio sam se da mesto za montazu bude na samom kucistu DVD drajva. Gde laser moze nesmetano da radi na stazi i da se kablovi nigde ne seku, ne lome, ne uplicu itd.
Za konekciju mikrokontrolera sa DVD PCB plocom odabrao sam najtanje licnaste zice koje sam imao, a njih sam nasao u dva razlicita rashodovana USB kabla od kompjuterskih miseva. Upravo sam dva razlicita uzeo kako bih dobio sest razlicitih boja zica, da se ne bi duplirale boje i kako bih mogao da fotografisem ovaj tutorijal sa kog se tacno mogu uociti lemne tacke i pozicije.

Hvala Crnjaku jos jednom sto je obezbedio Xeno GC za ovaj Game Cube ;].

Nastavice se...

[Edited on 20.5.2010 by audiolab]
Sqall
Fr1ck

Registered: 1.2.2008
Member Is Offline

Mood: Eto sto sam Vruc!!!!!!

[*] posted on 20.3.2010 at 19:02

Svaka cast na tutorijalu nema sta!!!

View user's profile View All Posts By User
audiolab
Member

Member Is Offline

[*] posted on 22.5.2010 at 17:18

U nastavku se vide fotografije koje pokazuju kalibraciju potenciometra za snagu laser-diode.
Nakon sto je ugradjen XenoGC 2.0 mikrokontroler u konzolu, potrebno je promeniti vrednost snage lasera kako bi citao rezane diskove iz kucne radinosti.

Vrednosti otpora potenciometra kod fabrickih konzola se krecu u rasponu od 350-600 ohm, i nikada nisu tacno definisane. U vasem (i mom slucaju) otpor odredjujemo prema diskovima koje cemo koristiti i trazimo neki optimum vrednosti gde ce laser moci da procita disk i ne napravi nikakav problem.

U mom slucaju to je bilo 200 ohm. Svaki mini DVD Verbatim, pa i obican DVD 4,7 GB (Maxell) je laser uspeo da procita, pa sam tu vrednost i ostavio. Laser je i sa manjim otporom mogao da cita diskove, ali u tom slucaju bi vek laser-diode bio manji.

"Plus" sondu multimetra sam u ovom slucaju morao drzati na srafu (masa), koji je istog potencijala kao i desni donji pin potenciometra. Ovo sam uradio kako bih jednom rukom mogao izvesti merenje, a drugom rukom slikati. :eureka:
Radi se o trimer potenciometru VR401, jednom jedinom koji se nalazi na ovoj ploci.

[Edited on 22.5.2010 by audiolab]
audiolab
Member

Member Is Offline

[*] posted on 22.5.2010 at 17:27

Kako bi testirali rad i citanje diskova bez ponovnog stavljanja i skidanja gornje maske (poklopca) konzole, potrebno je da prilikom ukljucivanja i stavljanja diska, mikro-prekidace postavite u poziciju kao da su vratanca za disk zatvorena.
Mikro-prekidaci se nalaze sa zadnje strane i ima ih dva. Povezani su serijski pa je potrebno oba pritisnuti kako bi konzola procitala "stanje zatvoreno" i kako bi disk krenuo da se ucitava.
U ovom slucaju sam stavio parce gumice za brisanje koje mi je bilo pri ruci, da ne koristim nikakve lepljive trake i slicno.
:eureka:

audiolab
Member

Member Is Offline

[*] posted on 22.5.2010 at 17:37
Test diskova...

Sa naredne dve fotografije se vidi da su mi redovni 4,7GB DVD diskovi radili (Maxell), ali njih sam u ovom slucaju narezao i koristio samo za potrebe testiranja konzole.

A ovde su isprobani i 8cm mini DVD medijumi (Verbatim Mini DVD-R).

forsaken demon
Supper Administrator

Registered: 9.8.2002
Member Is Offline

Mood: What a horrible life to have a curse

[*] posted on 22.5.2010 at 17:55

Hvala audiolabu na korisnom threadu!
Nagrađen si time što je topic automatski postao sticky. :)

'Fighting evil, so you don't have to!'

"What are you dense? Are you RETARDED or something? Who the hell do you THINK I am?
I'm the goddamn Batman." - Batman Ultimate thread
audiolab
Member

Member Is Offline

[*] posted on 22.5.2010 at 20:12

Nema na cemu. To je za sad jedan moj doprinos ovom forumu. :)
Otvoren sam za sva dalja pitanja i razmatranja oko detalja koje nisam naveo u tutorijalu. :)
pex
Junior Member
**

Registered: 18.2.2009
Member Is Offline

[*] posted on 25.6.2010 at 14:46

Svaka cast za Ceo tutorijal
bravo Majstore....

cenim kad neko ko zna podeli znanje...
View user's profile View All Posts By User

Go To Top